MAD AND ETERNALLY FAITHFUL

Panoramix7 Olympiakos Blog – ΘΥΡΑ 7 ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!

Συνέντευξη Τύπου

Posted by panoramix7 στο Νοέμβριος 3, 2007

Τάκης Λεμονής (προπονητής Ολυμπιακού): «Το πρώτο ημίχρονο έχει δύο σκέλη. Μέχρι τον τραυματισμό του Λεντέσμα (σ.σ. 22ο λεπτό), παίξαμε σωστά και δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να πετύχουμς κάποιο γκολ. Ύστερα από εκείνο το σημείο, δεν ακολουθήσαμε σωστά την τακτική μας, καθώς χάσαμε την ώθηση που δίνει ο Λεντέσμα, με το πρεσάρισμα, την σωστή πάσα και το καθαρό μυαλό που διαθέτει. Στο δεύτερο ημίχρονο, αντιδράσαμε γρήγορα και θα μπορούσαμε μετά το 2-1 να πετύχουμε και τρία και τέσσερα τέρματα, αλλά έλειψε από την ομάδα το καθαρό μυαλό. Πήραμε μία πολύτιμη νίκη και τώρα πλέον σκεπτόμαστε τον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Λούα Λούα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά’, γι’ αυτό και αντικαταστάθηκε. Έχασε την ηρεμία του και είχε αρκετές λάθος επιλογές. Ο Κωνσταντίνου πέρασε στο βάθος της επίθεσης και απελευθερώσαμε τον Κοβάτσεβιτς. Ο Μιχάλης στάθηκε άτυχος που δεν σκόραρε. Δεν παίξαμε με γεμίσματα από το κέντρο. Θέλουμε να παίζουμε με σέντρες, που προέρχονται από σωστή κίνηση των άκρων. Ο Πατσατζόγλου μετατοπίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας για να παίξει έστω και λίγο μαζί η τετράδα της άμυνας που προορίζω για τον αγώνα με τη Ρεάλ, αλλά και γιατί ο Τοροσίδης (σ.σ. «ανέβηκε» στη μεσαία γραμμή στο δεύτερο ημίχρονο) μπορεί να δώσει ώθηση στην επίθεση.

Θα δούμε πως θα παίξουμε κόντρα στη Ρεάλ. Μπορεί να αγωνιστούμε με δύο επιθετικούς, αλλά σκέπτομαι και το 4-3-3. Είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι σε σύγκριση με αυτό εναντίον του ΠΑΟΚ, που ήταν καθηλωμένος στην άμυνα. Θα έχουμε διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού. Η Ρεάλ δεν κλείνεται στην άμυνα, παίζει εντός και εκτός έδρας για τη νίκη«.

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): «H ισοπαλία θα ήταν το δικαιότερο αποτέλεσμα. Βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο, αλλά έχουμε μεγάλη διαδρομή μπροστά μας. Στόχος μού είναι να χτίσω μία νέα και καλή ομάδα. Κάναμε παιδικά λάθη, που αποδεικνύονται μοιραία όταν αγωνίζεσαι σε υψηλό επίπεδο. Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Θέλουμε να χτίσουμε μία σωστή ομάδα. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό, στην αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Να νικήσει, γιατί θα είναι σημαντικό για την ομάδα, αλλά και για το ελληνικό ποδόσφαιρο«.

Κριστιάν Ραούλ Λεντέσμα: «Πονούσα στο πόδι και ζήτησα αλλαγή. Θα δούμε αν θα αγωνιστώ κόντρα στη Ρεάλ. Έχουμε απουσίες, αλλά μπορούμε να αναπληρώσουμε τα κενά. Πήραμε μία σημαντική νίκη«.

Λουτσιάνο Γκαλέτι: «Αντδράσαμε γρήγορα στην επανάληψη και πήραμε τη νίκη. Έχουμε παίκτες για να αντικατασταθούν οι τραυματίες. Μπορούμε να πάρουμε τη νίκη κόντρα στη Ρεάλ. Θα χρειαστούμε τη βοήθεια των φιλάθλων μας«.

Μίχαλ Ζεβλάκοβ: «Μετά το 25′, δώσαμε χώρο στον αντίπαλο και το εκμεταλλεύτηκε. Αντιδράσαμε, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο και δείξαμε το καλό μας πρόσωπο. Ο Ολυμπιακός έχει παίκτες για να αντικαταστήσει τους τραυματίες. Αποδείξαμε στη Μαδρίτη ότι με 10 παίκτες μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Ο Ολυμπιακός δεν έχει μόνο 11 παίκτες. Όποιος πάρει την ευκαιρία, είναι σε θέση να την εκμεταλλευτεί«.

Ντάρκο Κοβάτσεβιτς: «Χάρηκα για τη νίκη. Αυτό που μας ενδιέφερε ήταν οι τρεις βαθμοί. Είναι σημαντικό να κερδίζει η ομάδα. Χαίρομαι γιατί νιώθω καλά στον Ολυμπιακό και βάζω γκολ. Είναι θετικό να σε επιβραβεύει ο κόσμος για την εμφάνισή σου. Είμαι μέρος της ομάδας. Φυσικά και μπορούμε να κερδίσουμε τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα διαθέτει καλούς παίκτες και μπορούμε να κερδίσουμε οποιονδήποτε αντίπαλο«.