MAD AND ETERNALLY FAITHFUL

Panoramix7 Olympiakos Blog – ΘΥΡΑ 7 ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!

Ευρωλίγκα : Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια 104-76

Posted by panoramix7 στο Νοέμβριος 9, 2007

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός χθες το βράδυ στο ΣΕΦ διαλύοντας την Μπολόνια με 104-76.
Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκόρ χάρη στον Ματσιγιάουσκας, ο οποίος σημείωσε 13 απο τους 18 πόντους που πέτυχε η ομάδα στο 1ο δεκάλεπτο. Τον Μάτσε πλαισίωσαν οι Τζάκσον και Γούντς οι οποίοι σκόραραν απο την ρακέτα και κέρδιζαν πολλά φάουλ απο τον αντίπαλο.
Στα μισά του 2ου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε μέχρι και 18 πόντους υπέρ του Θρύλου, αλλα η αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ έφερε την διαφορά στους 10 πόντους για το ημίχρονο με σκόρ 46-36.
Στο 3ο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες δοκίμασαν πολλά σουτ απο την περιφέρεια και η Μπολόνια πλσίασε στους 6. Με 3ποντα του Γκρίρ και Βασιλειάδη ο Ολυμπιακός ανέβασε πάλι την διαφορά, και το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με σκόρ 78-62, με τον Θρύλο να σημειώνει 32 πόντους σε αυτη την περίοδο!
Γουντς, Μάτσε και Τζάκσον συνέχισαν να σκοράρουν και με τον Βασιλειάδη να έχει τρομερή ευστοχία απο το τρίποντο, η Μπολόνια παρέδωσε πνεύμα και ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια άνετη, όπως αποδείχθηκε στο τέλος, νίκη με 104-76

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-36, 78-62, 104-76

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 3 (1), Παπαμακάριος, Γουντς 23 (3), Ματσιγιάουσκας 24, Μπουρούσης, Τσακαλίδης 2, Γκριρ 9 (1), Βασιλόπουλος 2, Βασιλειάδης 11 (3), Πρίντεζης 6, Τεόντοσιτς, Τζάκσον 24 (1).

Βίρτους Μπολόνια (Στέφανο Πιλαστρίνι): Χόλαντ 18, Σπένσερ 20 (6), Κονρόι 9 (2), Άντερσον 8, Κροσαριόλ 4, Τζιοβανόνι 6, Κιάτζιτς 2, Κανέλο 4, Λεστίνι, Γκάρι 5 (1).

Δηλώσεις Γκέρσον:
«Ύστερα από δύο αγώνες, όπου κανείς δεν είχε διάθεση να δώσει πάσα, κάναμε ένα ματς με 18 ασίστ και αυτό είναι σημαντικό. Παίξαμε καλή άμυνα. Για την ακρίβεια, όχι καλή. Έξυπνη. Μειώσαμε τα ποσοστά ευστοχίας της Βίρτους, αν και θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι νωρίς«.
Κώστας Βασιλειάδης:
«Πρέπει διαρκώς να είμαι έτοιμος γιατί όλοι οι παίκτες είναι χρήσιμοι. Προσπαθούμε να βελτιωθούμε σε άμυνα κι επίθεση. Βέβαια, οι νίκες έρχονται με την άμυνα. Θέλουμε τη νίκη σε κάθε ματς, αλλά η νίκη της Ολίμπια επί της ΤΣΣΚΑ δείχνει ότι ο όμιλος είναι πολύ δύσκολος».
Γιώργος Πρίντεζης:
«Κατά διαστήματα παίξαμε καλή άμυνα και έχουμε βελτιωθεί σε αρκετά στοιχεία του παιχνιδιού μας. Με αυτή την εμφάνιση κάναμε ένα σημαντικό βήμα, αλλά θέλαμε καλύτερη προσπάθεια στα ριμπάουντ. Κάθε αγώνας που περνάει, θα είμαστε και καλύτεροι».
Παναγιώτης Βασιλόπουλος:
«Ακόμη νιώθω κάποιες ενοχλήσεις στο γόνατό μου, αλλά θα βρω τα πατήματά μου. Χρειαζόμαστε νίκες σε όλα τα εντός έδρας ματς, μετά την ήττα από την Ολίμπια, αλλά και να διεκδικήσουμε νίκες εκτός έδρας. Η ΤΣΣΚΑ είναι μεγάλη ομάδα, αλλά εμείς πάμε για τη νίκη».

Προσωπικά πιστεύω πως παίζοντας τέτοια άμυνα δεν βλέπω να κάνουμε κάτι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ η οποία ΕΧΑΣΕ απο την Ολίμπια 74-72 στην έδρα της, δείχνοντας ότι ο όμιλος θα είναι αρκετά δύσκολος. Πολλά χαμένα ριμπάουντ και βιαστικές ενέργειες στην επίθεση απο την ομάδα μας, που η μόνη βελτίωση που έδειξε χθες, είναι η καλύτερη ομαδικότητα στο παιχνίδι της, αφού οπως είπε και ο Γκέρσον, είχαμε 18 ασσίστ συνολικά…

Πρέπει να δώσει μεγαλύτερο βάρος πλέον στην άμυνα ο Γκέρσον, γιατί σε παιχνίδια που δεν θα μας βγαίνουν τα σούτ τόσο πολυ και δεν θα έχουμε ευκαιρίες για γρήγορο παιχνίδι με τρεξίματα, δεν θα μπορούμε να ανεβάσουμε το σκόρ σε μεγαλα επίπεδα για να κερδίσουμε το ματς. Πρέπει να παίξουμε και καλή άμυνα κάποια στιγμη Πίνι….