MAD AND ETERNALLY FAITHFUL

Panoramix7 Olympiakos Blog – ΘΥΡΑ 7 ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 88-79

Posted by panoramix7 στο Νοέμβριος 15, 2007

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα χωρίς τον Αρβιντας Ματσιγιάουσκας και ο Πίνι Γκέρσον διάλεξε να βάλει στη θέση του στην αρχική πεντάδα τον Μίλος Τεόντοσιτς. Η απουσία του «Μάτσε» δεν ήταν εμφανής στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική. Στο άλλο μισό του παρκέ υπήρχε το πρόβλημα. Οχι τόσο γιατί ο Γκέρσον επέλεξε να παίξει άμυνα ζώνης και έδωσε ελεύθερα σουτ στην ΤΣΣΚΑ, αλλά κυρίως γιατί οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο.

Χάρη, κυρίως σε αυτά τα επιθετικά ριμπάουντ η ΤΣΣΚΑ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (13-9, 3`). Η διαφορά, όμως, δεν μεγάλωσε άλλο, καθώς ανέλαβε δράση ο Μαρκ Τζάκσον, που έβαλε τους «ψηλούς» της ΤΣΣΚΑ μέσα στα καλάθια (14-13, 5`). Ενα 6-0 σερί της ΤΣΣΚΑ (19-14) δεν …τρόμαξε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι απάντησαν με τους Γκριρ και Τζάκσον και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα, έστω και με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (23-22, 10`).

Στην δεύτερη περίοδο Ολυμπιακός και ΤΣΣΚΑ έπαιξαν μπάσκετ υψηλού επιπέδου και παρουσίασαν υπέροχο θέαμα σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές. Ξεκίνημα με σερί 5-0 έκανε η ΤΣΣΚΑ στην 2η περίοδο (27-23), αφού ανέλαβε δράση και ο Παπαλουκάς. Αμεση ήταν, όμως, η απάντηση του Ολυμπιακού (27-28). Η είσοδος του Βασιλόπουλου έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό, που έβρισκε λύσεις από όλους τους παίκτες του, εκτός του Κίντελ Γουντς, ο οποίος ήταν απογοητευτικός.

Στο 15` το σκορ ήταν 34-30 υπέρ της ΤΣΣΚΑ, αλλά ο Γκριρ πήρε από το χέρι την ομάδα του και της έδωσε …αέρα τεσσάρων πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι (38-34, 17`). Ενας …αέρας που, όμως, χάθηκε πολύ γρήγορα. Στα 3 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός …βραχυκύκλωσε, δέχθηκε 11 αναπάντητους πόντους (38-45, 19`) και απλώς μείωσε στην εκπνοή με καλάθι του Γκριρ (40-45, 20`).

Το ξεκίνημα της 3ης περιόδου ήταν πολύ κακό για τον Ολυμπιακό. Μέχρι το 24` η ΤΣΣΚΑ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και οι «ερυθρόλευκοι» όχι απλά δεν λειτουργούσαν σωστά στην άμυνα, αλλά είχαν και πολύ κακές επιλογές στην επίθεση (55-46, 24`). Κι όμως, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει, έστω κι αν ο Γουντς είχε μείνει στους 2 πόντους!

Τζάκσον και Γκριρ πήραν το …όπλο τους, ενώ και η άμυνα των «ερυθρόλευκων» έγινε πιο επιθετική και οδήγησε τους ρώσους σε λάθη. Με επιμέρους σκορ 11-2 ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα (57-57, 27`:30«) και δεν σταμάτησε εκεί. Ο Γκριρ έφτασε στους 23 πόντους και ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του οδηγού (62-61, 30`).

Ο Γκριρ έπρεπε να ξεκουραστεί και ο Πίνι Γκέρσον τον …τράβηξε στον πάγκο για να πάρει κάποιες ανάσες. Ο Γιώργος Πρίντεζης ανέλαβε να καλύψει το κενό του στο σκοράρισμα και το ντέρμπι στη Μόσχα καλά κρατούσε (66-66, 33`:30«). Στο 35` το σκορ ήταν 72-70 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Το χρονικό αυτό σημείο ήταν εξαιρετικά κρίσιμο και δυστυχώς για τον Ολυμπιακό η ΤΣΣΚΑ έτρεξε σερί 5-0 και ξέφυγε με επτά (77-70, 36`). Ο Τεόντοσιτς ως αντί-Μάτσε απάντησε, όμως, με τρίποντο και κράτησε τους πειραιώτες ζωντανούς (73-77, 36`:30«).

Ο Ολυμπιακός μπορούσε να ελπίζει στην ανατροπή, αλλά στάθηκε άτυχος, αφού …έχασε τον Λιν Γκριρ, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ο Μπλάκνεϊ τον αντικατέστησε και μείωσε στους τέσσερις (75-79, 37`:30«), όμως, οι πόντοι και οι εμπνεύσεις του Γκριρ έλειπαν. Ο Σισκάουσκας ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -8 (78-86, 38`:50«). Κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Ο …λαβωμένος Ολυμπιακός έχασε τη μάχη με την ΤΣΣΚΑ και γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα με 79-88.