MAD AND ETERNALLY FAITHFUL

Panoramix7 Olympiakos Blog – ΘΥΡΑ 7 ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!

Νίκη «γενεθλίων» 89-92!!

Posted by panoramix7 στο Νοέμβριος 18, 2007

Το καλύτερο δώρο έκανε ο Γιάννης Μπουρούσης στον εαυτό του και ιδιαίτερα στον Ολυμπιακό, την ημέρα των γενεθλίων του, βάζοντας το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος του αγώνα, φέρνοντας τον αγώνα στην παράταση και τελικά την νίκη για την ομάδα μας.

Η ομάδα κατέβηκε στον αγώνα με πολλές απουσίες και στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά, όμως η Ολίμπια πήρε προβάδισμα με επτά πόντους και σκόρ 22-15.Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 11-0 ο Ολυμπιακός με Παπαμακάριο και Καυκη να βοηθούν πολυ στην άμυνα έφεραν το σκόρ του δεκαλέπτου στο  24-28, με την Ολίμπια να αντιδρά και να παίρνει ξανά προβάδισμα με 35-32. Η ομάδα της Λάρισσας μπήκε πολύ δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και πήρε αέρα 6 πόντων με το σκόρ να φτάνει στο 44-38. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 3 πόντους, όμως με 3ποντο του Λαμάρ Γκριρ  το σκόρ έγινε 47-38. Ο Γκέρσον σε εκείνο το σημείο έβαλε τον Γιάννη Μπουρούση στον αγώνα (που είχε και τα γενέθλια του) πράγμα που δικαίωσε τον Γκέρσον, αφού με καλαθι και φάουλ κράτησε τον Ολυμπιακό μεσα στο παιχνίδι και με το τρίποντο στο τέλος της 4ης περιόδου εφερε το μάτς στα ίσα αφου οι παίκτες της Ολίμπια δεν έκαναν φάουλ απο το κέντρο του γηπέδου πιο νωρίς…..

Στο έξτρα πεντάλεπτο με ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου, δύο βολές του Παπαμακάριου και άλλο ένα τρίποντο από τον Τεόντοσιτς, οι ερυθρόλευκοι πήραν διαφορά επτά πόντων (75-82) Η Ολύμπια έβαλε δύο πόντους με τον Αριγκμπάμπου, αλλά χρειαζόταν κι άλλους. Τους βρήκε και πάλι από τον Γκριρ, ο οποίος με τρίποντο έκανε το σκορ 80-83. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι διαφορά πέντε πόντων με τον Μπλάκνεϊ, αλλά ο Γκριρ έβαλε κι άλλο τρίποντο, 24» πριν το τέλος. Στη συνέχεια η Ολύμπια έκανε φάουλ στον Βασιλειάδη, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και έβαλε και τις δύο βολές, κάνοντας το σκορ 85-89, μόλις 17» πριν το τέλος. Την τελευταία επίθεση του άγωνα έκανε η Ολύμπια με τον Ολυμπιακό να μην κάνει φάουλ και να προτιμάει να παίξει άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-32, 53-48, 73-73, 89-92

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μπέλσερ 7 (2), Κουμπούρας 10, Λάκσα, Τσιάρας 23 (4), Γιαννουλάκος 2, Μπατής 13 (3), Αριγκμπάμπου 6, Τριχόπουλος, Γκριρ 28 (6).

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Μπλάκνεϊ 10, Παπαμακάριος 9 (1), Πρίντεζης 6, Καυκής, Τεόντοσιτς 8 (2), Μπουρούσης 14 (2), Τζάκσον 21, Βασιλόπουλος 18 (2), Βασιλειάδης 6.

Δηλώσεις Γκέρσον :»Θα αρχίσω από το τέλος και το τρίποντο του Μπουρούση. Ρωτήστε τον Γιάννη γιατί κανείς δεν του έκανε φάουλ. Σήμερα ήταν τα γενέθλιά του και ήταν γραφτό να το βάλει αυτό το σουτ. Από τη στιγμή που μπήκε, δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουμε. Είχαμε τρεις επιλογές και ο Μπουρούσης ήταν τελευταία, αλλά ήξερα ότι θα μείνει μόνος του, γιατί οι αντίπαλοι ψηλοί συνήθως μένουν μέσα στη ρακέτα. Όμως, αξίζουν συγχαρητήρια και στον Τεόντοσιτς, γιατί έκανε καταπληκτική πάσα«.
Στη συνέχεια, ο Γκέρσον μίλησε και για την τελευταία φάση του αγώνα, όπου η Ολύμπια διαμαρτύρεται για φάουλ πάνω στον Τσιάρα: «Πιστεύω ότι ο Βασιλόπουλος είχε κάνει νωρίτερα φάουλ και στο σουτ δεν αξίζει να δώσεις πλεονέκτημα τριών βολών, σε ένα τέτοιο σουτ. Έκανε φάουλ από την αρχή και οι διαιτητές δεν το έδωσαν. Άλλωστε, δεν ξέρουμε αν ο Τσιάρας θα έβαζε και τις τρεις βολές. Ο Μπλάκνεϊ και ο Τζάκσον που είναι εύστοχοι από τη γραμμή, σήμερα έχασαν πολλές«.  «Η Ολύμπια ήταν πάρα πολύ καλή και εκμεταλλεύθηκε τις απουσίες μας. Όμως, έκανε 15 λάθη, χωρίς ιδιαίτερη πίεση από εμάς, γιατί από τα 19 που έκαναν συνολικά, εμείς είχαμε μόνο τέσσερα κλεψίματα. Ελπίζω από τη Δευτέρα να έχουμε περισσότερους παίκτες και εύχομαι στην Ολύμπια μέσα από την καρδιά μου, να κερδίσει ένα παιχνίδι με σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, γιατί το αξίζει και είμαι σίγουρος ότι θα γίνει«.

Μπαρτζώκας: «Μάλλον χρωστάμε κάτι στον Θεό»
Από την πλευρά του, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είπε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη που πήρε. Παρά τις απουσίες που είχε, κέρδισε. Πάντως, για δεύτερο συνεχόμενο ματς, οι αντίπαλοί μας στη συνέντευξη Τύπου αναφέρονται στον Θεό, οπότε ή εγώ χρωστάω κάτι σε Αυτόν ή όλοι στην ομάδα και δεν μας δίνει κάτι που αξίζουμε. Αυτό το παιχνίδι δεν χανόταν κι όμως το χάσαμε. Πέρα όμως από τον Θεό, φταίμε κι εμείς, γιατί στο τάιμ άουτ που πήραμε, είπαμε να κάνουμε φάουλ και δεν το κάναμε. Συγχαρητήρια στα παιδιά μου, είμαστε σε καλό δρόμο και όταν επιστρέψουν οι τραυματίες θα πάμε καλύτερα«.

O Γιάννης Μπουρούσης δήλωσε: «Ήταν ένα συγκλονιστικό ματς και η αλήθεια είναι ότι δεν παίξαμε καλά, ειδικά στην άμυνα. Όσοι είμαστε στην ομάδα πρέπει να παίζουμε ενωμένοι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Όσο για το σουτ, έτυχε να το σουτάρω εγώ. Είπα στο τάιμ άουτ ότι έχουμε πολύ χρόνο και ο κόουτς έδωσε εντολή να πάω στη γωνία και να περιμένω. Το καλάθι έχει σημασία, μόνο και μόνο επειδή πήγαμε στην παράταση».

O Μανώλης Παπαμάκαριος, είπε: «Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για τον Ολυμπιακό. Ούτε οι τραυματισμοί είναι δικαιολογία. Η ομάδα έχει πολύ μεγάλους στόχους και πρέπει πάντα να είμαστε έτοιμοι, για να εκπληρώσουμε τις προσδοκίες του κόσμου και της διοίκησης. Η Ολύμπια κατέβασε το ρυθμό του ματς. Κρατάμε μόνο τους δύο βαθμούς και συνεχίζουμε».