MAD AND ETERNALLY FAITHFUL

Panoramix7 Olympiakos Blog – ΘΥΡΑ 7 ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!

Διαγόρας-Ολυμπιακός 1-2

Posted by panoramix7 στο Δεκέμβριος 5, 2007

Στην λάσπη της Ρόδου, ο Κώστας Μήτρογλου κατάφερε να «ξελασπώσει» τον Πρωταθλητή Ελλάδος και να τον οδηγήσει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, σημειώνοντας και τα 2 γκόλ για την ομάδα μας. Θα μπορούσε να το έχει τελειώσει πιο νωρίς το παιχνίδι ο ίδιος παίχτης, αλλα σε 2 προσπάθειες του (στο 5′ και στο 10′ λεπτο) δεν ευστόχησε.

Mitrogloy-diagoras

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος με 4-4-2 και με πολλούς νεαρούς παίκτες στην σύνθεση του (μέσος όρο ηλικίας 23,9) απείλησε σε αρκετές φάσεις τον Διαγόρα, χωρίς να καταφέρει να ανοίξει το σκόρ. Αυτή η ευκαιρία δόθηκε στον Μιχάλη Κωνσταντίνου, μέσω χτυπήματος πέναλτυ την οποία δεν την αξιοποίησε και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο απο τον Λεμονή, λόγω τραβήγματος στον δεξί προσαγωγό! Την θέση του πήρε ο Ματσούκας στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Ο νεαρός Παπαδόπουλος αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα και τα πήγε εξαιρετικά, με μοναδικό του «λάθος» το μαρκάρισμα που είχε ως επίπτωση τον καταλογισμό πέναλτυ υπέρ των γηπεδούχων, δίνοντας τους την ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ με 1-0. Ο Λεμονής αντέδρασε άμμεσα. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Τζόλε και Γκαλέτι και δικαιώθηκε….Με σέντρα του Αργεντίνου και σούτ του Μήτρογλου ήρθε η ισοφάριση στο 65. Ο ίδιος παικτης έδωσε και την πρόκριση με δεύτερο γκολ με κεφαλιά, εκμεταλευόμενος την άστοχη έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα στο 89′.

Η εμπειρία των Τζόρτζεβιτς και Γκαλέτι, άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού, η εκτελεστική δεινότητα του Μήτρογλου όμως έδωσε την νίκη. Είναι μεγάλο κεφάλαιο για την ομάδα αυτός ο παίκτης και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία που του δίνει ο προπονητής!!! Όσο για τον Κωνσταντίνου, εφόσον δεν πιστεύει ούτε ο ίδιος στις δυνάμεις του, γιατί να το κάνουμε όλοι οι υπόλοιποι??? Καιρός για αποχωρήσεις τον χειμώνα….(Μιχα-γκούχου!-λάκη…)

Ο Νούνιες δεν μπόρεσε να προσφέρει, ούτε και ο Αρτσούμπι, παρότι τις φιλότιμες προσπάθειες που έκαναν και οι δύο. Ενώ ο Σηφάκης είχε καλή απόδοση, αντικαθιστώντας τον Νικοπολίδη, καθώς έκανε μια καταπληκτική επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά, αμέσως μετά το χαμένο πέναλτυ…

Σημασία για όλους έχει η πρόκριση στον επόμενο γύρο. Κανένας δεν θα σταθεί στον ΠΑΡΟΛΙΓΟ αποκλεισμό του «μισού» Ολυμπιακού στον ΒΑΛΤΟ της Ρόδου!!!!

Έχουμε ένα δυνατό πρόγραμμα τις επομενες ημέρες μπροστά μας για να ανησυχήσουμε…..

Μπράβο σε όλους και ιδιαίτερα στους «μικρους»!

Δηλώσεις του Τάκη Λεμονή:

«Το Κύπελλο πάντα κρύβει τέτοιου είδους παιχνίδια. Βάλαμε αρκετά νέα παιδιά και από τη δεύτερη ομάδα. Στο πρώτο 20λεπτο πήγαμε αρκετά καλά αλλά μετά μας δυσκόλεψε το γήπεδο και οι καιρικές συνθήκες. Πήραμε αυτό που θέλαμε με τον Τζόρτζεβιτς και τον Γκαλέτι που δεν ήθελα να τους χρησιμοποιήσω.

«Περίμενα περισσότερα από κάποιους, καλοί Κατσικογιάννης-Παπαδόπουλος»

Τους είχε ανάγκη η ομάδα και γι’ αυτό το έκανα. Δεν αλλάζει η χρησιμοποίηση τους τα πλάνα μου για τον αγώνα του Σαββάτου με τον Λεβαδειακό. Δεν έπαιξαν πολύ πάντως, ενώ ξεκουράστηκαν κι άλλοι παίκτες που έμειναν πίσω. Ο Γκαλέτι και ο Τζόρτζεβιτς δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στο ματς με τον Διαγόρα»

«Πιστεύω να συνεχίσουμε έτσι με νίκες και στις τρεις διοργανώσεις. Πιστεύω θα μπορέσουμε να είμαστε σε όλα τα ματς σε καλή κατάσταση. Είναι σημαντική η πρόκριση και κρατάμε μόνο αυτή. Χρησιμοποιήσαμε κάποια νέα παιδιά. Περίμενα περισσότερα από κάποιους παίκτες. Πιστεύω ο Κατσικογιάννης και ο Παπαδόπουλος είχαν αρκετά καλή παρουσία. ‘Έχουν αρκετό μέλλον».