Panoramix7 Olympiakos Blog – ΘΥΡΑ 7 ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ!

@Τσάρος@ Ο Θρύλος στο ΣΕΦ!!!*

Posted by panoramix7 στο Ιανουαρίου 11, 2008

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΤΣΣΚΑ 71-67

Το καλύτερο της παιχνίδι για φέτος στην Ευρωλίγκα αποφάσισε να κάνει σήμερα ο Ολυμαπικός και αυτό οχι σε μια τυχαία ομάδα. Πάτησε την δευτεραθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ με σκορ 71-67 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Το γήπεδο ήταν γεμάτο με 15.000 κόσμο και ο παλμός της έδρας βοήθησε τον Ολυμπιακό να πάρει αυτή τη σπουδαία νίκη, πάρα την απουσία του Ματσιγιάουσκας, ο οποίος έχει προςφέρει σημαντική βοήθεια φέτος στα παιχνίδια της ευρώπης.

Χειροκροτήθηκαν και οι πρώην ερυθρόλευκοι, Παπαλουκάς και Ζήσης οι οποίοι ανταπέδωσαν το χειροκρότημα..

Η αρχή του αγώνα έγινε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να προηγήται με 6-2, η ΤΣΣΚΑ όμως ισσορόπησε το ματς, το οποίο στο 10λεπτο ήταν 15-15.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα έπαιξε καλή άμυνα (ζώνης) και ανάγκασε τους «Ρώσους» να σουτάρουν απο την γραμμή του τριπόντου, απο την οποία δεν ήταν καθόλου εύστοχοι. Έτσι με ένα σερί 14-0 (4 στο πρώτο 10λεπτο και 10 στο δεύτερο)απο τον Θρύλο, το σκόρ έγινε 25-15 και η διαφορά στο +10.

Με κύριους εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών τους Πρίντεζη και Τεόντοσιτς, η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 13 πόντους στο 13ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο μπλόκαρε επιθετικά η ομάδα και σε συνδιασμό με το ξέσπασμα των Άντερσεν και Γκόρι για την ΤΣΣΚΑ η διαφορά ροκανίστηκε στο 19’ σε 34-30 Το ημίχρονο έληξε 39-33. Στην Τρίτη περίοδο με σερί 8-0 απο τους Ρώσους το σκόρ έγινε 42-41 στο 23’ και όλοι φοβηθήκαμε για την “καθιερωμένη” χαλαρότητα που δείχνει ο φετινός Ολυμπιακός στην 3η περίοδο ΕΙΔΙΚΑ όταν έχει πάρει μια διαφόρα, έστω και μικρή απο το προηγούμενο ημίχρονο.

Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε πάλι ο Τεόντοσιτς με συμμετοχή απο τον Πρίντεζη. 5 πόντοι απο τον Σέρβο και ενα τρίποντο απο τον νεαρό του Θρύλου έφτιαξαν ένα σερί 8-1 για την ομάδα μας στο 29’ (58-51).

Teo

Στην τελευταία περίοδο είδαμε το χάρο με τα μάτια μας, όταν ο Τεόντοσιτς γύρισε το πόδι του, πατώντας πόδι του αντιπάλου την ώρα που πήγαινε να πατήσει στο έδαφος. Ευτυχώς δεν χάσαμε σε εκείνο το σημείο τον καλύτερο παίκτη του Ολυμπιακού σήμερα…

Το μάτς κόντεψε να γίνει θρίλερ, αφού ο Άντερσεν απάντησε με τρίποντο σε τρίποντο του Μπουρούση και κράτησε την διαφορά στους 6 πόντους (65-59). Ο πολύ κακός σήμερα Γκρίρ, με λάθος του, έφερε την ΤΣΣΚΑ σε απόσταση 2 πόντων 21 δευτερόλεπτα πρίν την λήξη (69-67). Σε αυτό το κομβικό σημείο παίξαμε έξυπνα, κρατήσαμε την μπάλα με τον Γκρίρ, χωρίς οι αντίπαλοι να του κάνουν φάουλ. Τότε ο αμερικάνος με μια γρήγορη διείσδηση έδωσε ασσίστ στον Πρίντεζη ο οποίο καρφώνοντας έδωσε πανηγυρικό κλίμα στην σπουδαία αυτή νίκη.

Video ρεπορτάζ του αγώνα:

Πίνι Γκέρσον:

«Πήραμε τη νίκη για τον… μπαμπά Αγγελόπουλο. Ηταν η πρώτη νίκη για εμένα επί του Ετορε Μεσίνα και για αυτό είναι ξεχωριστή. Επίσης, είναι η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΤΣΣΚΑ τα τελευταία δέκα χρόνια στο ΣΕΦ. Εμείς έχουμε ως στόχο το φάιναλ φορ, το θέμα, όμως, είναι ότι δεν γνωρίζουμε ποιους παίκτες θα έχουμε μέχρι τότε στην διάθεσή μας. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε παίκτες που αγωνίστηκαν παρά τα προβλήματά τους. Ενας από αυτούς ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς».

Γιάννης Μπουρούσης:

Δεν κοιτάμε τις παραδόσεις αλλά να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι. Κάναμε καλές επιλογές στην επίθεση και στο τέλος μας έδωσε μεγάλη δύναμη ο κόσμος. Καθε νίκη μας βοηθάει ψυχολογικά κυρίων όταν είναι απέναντι σε μια τόσο μεγάλη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 39-33, 58-51, 71-67

Ολυμπιακός: Μπλάκνεϊ 6, Παπαμακάριος, Γουντς 9(1), Μπουρούσης 18(4), Γκριρ 5(1), Μαυροκεφαλίδης, Βασιλόπουλος, Πρίντεζης 11, Καυκής, Τεόντοσιτς 20(3), Τζάκσον 2

ΤΣΣΚΑ: Παπαλουκάς, Ζήσης 6, Σισκάουσκας 9(1), Χόλντεν 7, Άντερσεν 21(1), Ζαβρασένκο, Λάνγκντον 17(5), Γκόρι 7

*(Τα «παπιά» στον τίτλο, ενοούν «τσάρος με αρ..δια» 😀 )